Council of Ukrainian Muslims

«And hold fast, all together, by the rope which Allah, and be not divided among yourselv» (Quran, 3:103)

Муфтії пострадянського простору про принцип помірності в ісламі

30.09.2013 / 1568

19 вересня 2013 року в Донецьку відбулася III Міжнародна науково-практична конференція «Іслам і ісламознавство в Україні», організована ВАГО «Альраід», Духовне управління мусульман України «Умма» і Центр релігієзнавчих досліджень і міжнародних духовних відносин (ЦРДМДВ). Ключовою темою обговорення в цьому році став «Принцип «аль-васатийя» (помірність) в ісламі».

Муфтії духовних управлінь низки пострадянських країн у своїх доповідях і привітальних промовах розкривали суть цього принципу.

Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»

«Аль-васатийя» — один з основоположних принципів ісламу, що означає помірність, збалансовану середину, відмову від крайнощів і радикалізму.

Саід Ісмагілов, муфтій Духовного управління мусульман України «Умма»

«Аль-васатийя» — один з основоположних принципів ісламу, що означає помірність, збалансовану середину, відмову від крайнощів і радикалізму.

Феномен васатийї не нове явище для ісламу, він властивий ісламської традиції з часів пророка Мухаммеда, і вперше, як шаріатський термін зустрічається в Священному Корані . Термін «аль-васатийя» походить від арабського слова «васат» («середина»); у другій сурі Корану в 143 аяті Всевишній Аллаг характеризує ісламську умму такими словами: «І так ми зробили вас громадою середини (помірності), щоб ви були свідками для людей, і щоб Посланець був свідком для вас». Зверніть увагу, у цьому аяті Всевишній навіть не велить, а констатує як факт, що мусульмани — це громада помірності і збалансованої середини. Тобто бути мусульманином — означає бути носієм принципу «аль-васатийя», і це навіть не обговорюється, оскільки Аллаг сам зробив нас громадою такого принципу. Згідно з цим аятом, будь-яка крайність, надмірність і радикалізм (у широкому розумінні цих слів) не відповідають образові мусульманина, як на особистісному, так і на громадському рівні».

Ромас Якубаускас, муфтій мусульман Литви

Ця тема дуже важлива в наш час, тому що у більшості мусульман на пострадянському просторі або в Європі відсутнє розуміння так званого Фікху часу і місця. «Васатийя», або помірність, повертає нас до справжніх знань ісламу і допомагає вирішувати безліч проблем, які виникають у житті сучасних мусульман».

Равіль Гайнутдін, голова Ради муфтіїв Росії, голова ДУМЕР

«З часів зародження ісламу він утвердився як релігія «середини» і не сприймає крайнощів. Все життя мусульманин повинен прагнути до забезпечення балансу, помірності і гармонії. Посланець Всевишнього, пророк Мухаммед (мир йому і благословення), неодноразово підкреслював, що іслам є релігією «середини», забороняючи надмірність. «Остерігайтеся надмірності в релігії! Ваші попередники загинули від надмірності в релігії» — це вислів Пророка (мир йому і благословення). І у своїх проповідях ми завжди говоримо нашим парафіянам, що все життя і діяльність Посланця (мир йому і благословення) є і буде для нас прикладом і зразком правил поведінки, на яких повинні базуватися життєві принципи мусульман.

Крім того, на нашу думку, для побудови досконалого суспільства як за ступенем релігійності і моральності, так і за рівнем розвитку суспільних відносин, науки, освіти і культури мусульманин повинен бути всебічно розвиненою людиною».

Алі Воронович, муфтій Духовного управління мусульман Білорусі

«Тема конференції — помірність в ісламі — дуже актуальна і має велике значення для нас, мусульман Білорусі, які представляють собою багатонаціональну громаду. Головною ознакою помірності є терпляче ставлення один до одного, до іншої думки, інших релігій.

Саме помірність, основоположний принцип ісламу і його невід'ємна частина, є основою миру і добросусідства в суспільстві. Важливо не тільки говорити про це, а й продемонструвати це представникам інших конфесій, які нас оточують, власним прикладом любові і поваги.  Саме врахування цього принципу у нашому повсякденному житті є запорукою гармонії міжконфесійних відносин і процвітання нашого суспільства».

    

Follow us for our events, news, discuss on social networks

Affiliated & Partner's Resources